İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
LİMAN LİMAN 19 MAYIS GÜNLERİTarih 19 Mayıs 2017, 08:50 Editör: Editör

LİMAN LİMAN 19 MAYIS GÜNLERİ

Atatürk'ün yanında Bandırma Vapuru ile İstanbul'dan Samsun'a giden Tabip Yüzbaşı Behçet Adil'in anıları, zorlu yolculuğun ayrıntılarını gözler önüne serdi. Tabip Yüzbaşı Behçet Adil'in anılarında yer verdiği bilgiye göre, Bandırma Vapuru'nda İnebolu Kaymakamı ve eşi de vardı. Atatürk'ü taşıyan Bandırma Vapuru 17 Mayıs 1919 gecesi saat 23.00 sıralarında İnebolu açıklarına geldi ama fırtına nedeniyle iskeleye yanaşamadı. İnebolu Kaymakamı ve eşi mavnalarla Bandırma Vapuru'ndan alınarak karaya çıkarıldı.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız 19 Mayıs 1919, Ulu Önder’in Samsun’a “kurtuluş” için ayak bastığı gün olarak tarihe geçti. 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkan Bandırma Vapuru’nda Atatürk’ün yanında bulunanlardan biri de Tabip Yüzbaşı Dr. Behçet Adil Feyzioğlu’ydu. “Belge Ve Tanıklarla Samsun’dan Ankara’ya” kitabının yazarı, tarihçi Baki Sarısakal; o yolculukta yaşananları Yüzbaşı Feyzioğlu’nun ağzından anlattı. İşte liman liman o günler...

SON TEMİZLİK KONTROLÜ YAPILDI VE YOLA ÇIKILDI

“IX. Ordu Kıtaat Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’nın komutasındaki karargâh tabipliğine tayin edildiğimi tebliğ ettiler. Ben de gereken hazırlığımı yaptım. 16 Mayıs günü hemşiremin evinde; ablam ve yeğenlerime veda ederek Beşiktaş’tan ayrıldım. Bir sandalla Galata Rıhtımı’na çıktım. Daha önceden müfettişlik karargâhında lüzumlu olan sıhhi malzemeleri almıştım ve Bandırma Vapuru’na yollamıştım. Hatta Bandırma Vapuru’nu bir defa da ben teftiş ettim. Acaba temiz mi değil mi diye. Kamaralar temizdir diye Mustafa Kemal Paşa’ya haber verdim.

Ondan sonra Galata Rıhtımı’nda beklemeye başladık. Mustafa Kemal Paşa arabasıyla geldi. Arabasından indi. Arkasından Fethi Okyar geldi; onun arkasından Rauf Orbay geldi. Ayakta bir çeyrek saat, yarım saat konuştular. Ondan sonra Mustafa Kemal Paşa bir motorlu sandala bindi. Rıhtımdan epeyce uzakta demirlemiş olan Bandırma Vapuru’na hareket etti. Arkasından biz de bir sandalla vapura hareket ettik. Vapura çıktık.

Baki Sarısakal, Behçet Bey’in kızı Meral Hanım’dan 10 yıl önce dinlediği 19 Mayıs anılarını Habertürk'e anlattı...

GALATA RIHTIMI

Artık karayla irtibatımız kesilmişti. Vapurumuz hareket etti. Fakat içimizde bir acı, bir sızı vardı. O da 3 gün evvelisi haberini aldığımız İzmir’in Yunanlılar tarafından işgali keyfiyet idi. Biz bu acıyı kalbimizde taşıyorduk.

KIZ KULESİ

Vapurumuz hareket etti; Kız Kulesi açıklarına vardı. Vapur orada durakladı. Saat öğleden sonra 3-4 sıralarındaydı. 1 saat kadar bekledik. Niçin beklediğimizi bilmiyorduk. Bazı arkadaşlar dediler ki; vapuru İngilizler teftiş ediyorlarmış. Sonra vapurumuz oradan hareket etti. Boğaza doğru yol almaya başladık. İskeleler pek tenha idi. Beşiktaş İskelesi’nde, Üsküdar İskelesi’nde, Beylerbeyi İskelesi’nde ve diğer iskelelerde bir fert, bir canlı mahluk görünmüyordu. Sanki İstanbul bir keder içindeydi. Nihayet Yeniköy’den geçerken yukardaki yalılardan birinden beyaz mendil sallayarak bir zat bizi uğurluyordu. Bu uğurlayanın Mustafa Kemal Paşa’yı tanıyan bir zat olduğu anlaşıldı. Oradan hareketimiz devam etti. Derken Mustafa Kemal Paşa kamaradan çıktı. Güvertede oturalım dedi. Güverteye çıktık. Zaten 11-12 kişiydik. (Yüksek rütbeli subaylar) Erkanı harp reisi falan, Hüsrev Bey, Hayati, Muzaffer Bey. Vapurumuz Karadeniz’e doğru yol alıyordu. Karargâh kumandanımız Mustafa Kemal Paşa vapurun kaptanının yanına gitmiş, kaptanın Kayserili olduğunu haber alınca bana haber yolladı: ‘Doktor gel hemşerini buldum burada’ diye.

İNEBOLU

Nihayet gece yarısı İnebolu’ya geldik. İnebolu’da vapurumuz durdu. İnebolu mutasarrıfı, İnebolu’ya tayin edilmiş bir memur ailesiyle beraber bizim vapurdalarmış, onlar çıktılar. Çalapa dedikleri büyük kayıklardan birisine bindiler. Onları orada terk ettik. Sonra bizim vapur tekrar hareket etti. Geceyi vapurda geçirdik. Tam öğle Sinop’a vardık. Sinop yüksek memurları, Sinop mutasarrıfı zevat gelerek Paşamızı karşıladılar. Paşamızla beraber seyir reisimiz İbrahim Tali Bey, muavini Refik (Saydam) Bey, sonra yaverler Sinop’ta karaya çıktılar.

SİNOP

Biz birkaç arkadaş vapurda güvertede kaldık. Derken Sinop’tan 2-3 delikanlı geldi yanımıza selamlaştık: ‘Aman bey kardeşim bize silah veriniz, Rum çeteleri buraları kasıp kavuruyor’ dediler. Bizde silah ne gezer. Biz de dedik ki: İşte şimdi bizim Paşamız bu işleri hal için gidiyor. Bu yolsuzlukları önlemek, bu çeteleri tedip için. Sonra Paşamız ve maiyet erkanı vapura döndüler. Sinop vapurumuz akşamüzeri hareket etti. Sabahın erken saatlerinde deniz çok sakindi. Çarşaf gibiydi, pırıl pırıl parlıyordu.

SAMSUN

Kendimizi Samsun’un önünde bulduk. Kamaralarımızdan çıktık. Mustafa Kemal Paşa gayet güzel giyinmişti. Efendim biz ona uzaktan güverteden bakıyorduk. Sahilden bir kayık geldi. Çifte kayık. İçinden bir binbaşı (Mahmut Ekrem Bey) vapurumuza, güverteye çıkarak geldi. Paşamızın önünde selam durdu. Paşamız da onun elini sıktı. Paşamızı aldı ve kıyıya, yine mahiyetinden biriki şube müdürlerimizle beraber Samsun İskelesi’ne hareket ettiler. Samsun’da iskelede müzikle karşılandı Paşamız. Biz onu yalnız duyuyorduk, uzakta oldukları için göremiyorduk. Aradan bir zaman geçti. Bizim için de kayıklar geldi, biz de çıktık. Samsun’un 2 iskelesi vardı. Bu söylediğim Paşa’nın çıktığı iskele Garp’taki iskele. (Tütün İskelesi) Samsun caddeleri hınca hınç, adım atacak yer yok. Omuz omuza gidiyorlar...”  |  Bu haber 1214 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

MİLLETVEKİLİ ÇELİK'İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

MİLLETVEKİLİ ÇELİK'İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

MİLLETVEKİLİ DEMİR'İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI

MİLLETVEKİLİ DEMİR'İN MUHTARLAR GÜNÜ MESAJI AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

ESRARENGİZ ARAÇLARA EL KONULDU

ESRARENGİZ ARAÇLARA EL KONULDU İlçemiz Hacıibrahim Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda terk edilmiş olarak bulunan Tempra marka iki otomobile jand...

ORMANDA BULUNAN BU ARAÇLARIN SIRRI NE?

ORMANDA BULUNAN BU ARAÇLARIN SIRRI NE? İlçemize bağlı Hacıibrahim Köyü yakınlarındaki orman yolunda terk edilmiş halde iki otomobil bulundu.

KARADENİZ SAHİL YOLU SANAYİ ARSASINI YUTACAK

KARADENİZ SAHİL YOLU SANAYİ ARSASINI YUTACAK S.S. İnebolu Küçük Sanayi Sitesi'ne ait Musa Köyündeki 17 dönümlük araziden, proje çalışmaları devam eden Karad...

İNEBOLU’DA SİYASET!

İNEBOLU’DA SİYASET! Siyaset yönetme sanatıdır. Arapça kökenli bir kelimedir ve “at terbiyeciliği” anlamına gelir.

EVRENYE'DE TAŞ OCAĞI İSYANI

EVRENYE'DE TAŞ OCAĞI İSYANI Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından yol yapım çalışmalarında kullanılmak üzere Evrenye köyünde kurulması pla...

HASTANEYE DOKTOR YAĞIYOR

HASTANEYE DOKTOR YAĞIYOR Doktor kadrosuyla tarihinin en iyi dönemini yaşayan İnebolu Devlet Hastanesi'ne 4 pratisyen hekim daha atanacak...

AK PARTİ'DE İLÇE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA HÜNER ÖZAY OLDU

AK PARTİ'DE İLÇE BAŞKAN ADAYI MUSTAFA HÜNER ÖZAY OLDU AK Parti Genel Merkezi, 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilecek İnebolu İlçe Kongresinde İlçe Başkan Adayının Mus...

ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:17924

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:9886

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:21764

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:9874

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign