İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
VİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ!Tarih 10 Nisan 2020, 15:36 Editör: Editör

VİRÜSÜN ÖĞRETTİKLERİ!

Hani milattan önce, milattan sonra diye ikiye ayrılan zaman dilimi vardır ya...

Artık koronodan önce, koronodan sonra  kavramı uzun yıllar konuşulacak gibi duruyor.

Binlerce kilometre uzaklıkta Çin'de ortaya çıkıp dünyaya yayılan, bir aydır da ülkemizi esir alan korona virüsü gündemdeki yerini ne zaman kaybedecek, kestirilemiyor...

Ülke olarak en az zararla bu illetten kurtulmak için dua ediyoruz.

Uzmanların önerileri ve yetkililerin koyduğu kurallarla tedbiri elden bırakmıyor, virüsü hayatımıza sokmamak için maksimum çaba sarf ediyoruz.

Tabii ki bu durum yaşayış tarzımızda farklılıklar doğuruyor.

Aslında pek çok hastalığa yol açan virüsler, bakteriler ve mikropların etkisinin kontrol altına alınıp tedavisinin mümkün olduğu günümüz teknolojisinde yeni çıkan bu virüsün de üstesinden gelinmeye çalışıldığı ve başarıya ulaşılacağı herkes tarafından bekleniyor.

Temennimiz odur ki en kısa zamanda bu virüsü yok edecek ilaç bulunur ve uygulamaya konulur. Normal hayat akışına hayırlısıyla kavuşulur.

Sürecin ne zaman biteceği konusunda kesin bir tarih verilemediği gibi, etkilerinin de ne kadar süreceği pek bilinmiyor.

Bilinen tek şey virüsle yatıp, virüsle kalkılıyor. "Evde kal", "Sosyal mesafeyi koru" ve "Temastan kaçın" kavramlarıyla yaşamaya gayret ediliyor.

Herkesin normal yaşantısı özgürlüğün verdiği motivasyonla mutlu ve huzurlu şekilde devam ediyorken, birdenbire eve kapanmak zorunda kalan her bireyde doğal olarak özgürlük kısıtlanmış oluyor. Bu durumu bile fırsata çevirmek gerekiyor. Psikolojik ve ruhsal sıkıntılara girmemek için çeşitli meşgaleler bulmak, bol bol kitap okumak ve normal hayatta herkesin hayıflandığı aileye vakit ayıramamanın acısını çıkartmaktan başka çare gözükmüyor.

Sağlık Bakanımız da evde kalınan bu süre içinde herkesin kitap okumasını önerirken Mustafa Kutlu ya da Tolstoy'u tavsiye ediyor. Sırası gelmişken dünyaca ünlü yazar Tolstoy'un "YaTahammül Ya Sefer" adlı eserinde "Benim için bunu yazmak ne kadar tuhaf olsa da yazacağım. Muhammedilik, haça tapmaktan (Hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği, tek Allah'ı ve O'nun Peygamberini kabul ederdi" diyerek önemli bir mesaj veriyor.

Virüs sayesinde günlük yaşantımızın en önemli parçası halini alan TEMİZLİK sanki yaşam tarzımız konumuna geliyor. Eller bu yaşa kadar görmediği bir sabuna ve kolonya ya maruz kalıyor. Artık "Suya sabuna dokunmadan" yaşamak tarihe karışıyor. 

Dışarıda giyilen kıyafetler eve gelindiğinde hiç bir yere temas ettirilmeden çıkarılıp yerini ev kıyafetlerine bırakıyor. Virüs öncesi pek dikkat edilmeyen bu davranış artık alışkanlık halini alıyor.

Dışarıya nadir olarak alışveriş için çıkan aşırı duyarlı insanlar neredeyse "tanıdık birini görüp, konuşmak zorunda kalırım"  düşüncesiyle hemen evinin yolunu tutuyor. İnsanların birbirinden kaçmak zorunda kaldığı bir dönem yaşanıyor.

Pazar alışverişini seçmeden ve ellemeden yapmaya alışık olmayan halkımız korona sonrası sıradan meyve-sebze almayı öğrenmiş oluyor.

Alacağı bir ekmek için 3-5 ekmeği evirip çeviren insanımız artık poşete önüne gelen ilk ekmeği koyuyor. Yani artık olması gereken yapılıyor.

Bu virüsün Allah tarafından bir ceza ya da musibet olarak geldiğini konuşanların çokluğu dikkat çekiyor. Bu da Allah'a yakınlaşmak için insanların kendine bir nebze çeki düzen vermesini sağlıyor.

İtalya'da namaz kılan Hıristiyanların, İspanya ve Belçika'da ezanların okunuyor oluşunun buna örnek olduğu konuşuluyor.

Korona virüs sonrası fenalığın, azgınlığın, sapkınlığın, ahlaksızlığın, içki, kumar, gasp, darp, cinayet gibi vakaların düşüşte olduğu, trafik kazalarının azaldığı, fakat kadına karşı şiddet oranının artış gösterdiği haberleri yapılıyor.

Bugünlerde içimize çöken kasvete rağmen hayat devam ediyor. Her bireyin  ÖNCE BEDEN, SONRA AKIL SAĞLIĞI'na dikkat etmesi gerekiyor. Virüsün öğrettikleriyle yaşayarak geleceğin daha güzel olacağı temenni ediliyor.


  |  Bu haber 6304 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

WHATSAPP NE İSTİYOR?

WHATSAPP NE İSTİYOR? Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var....

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına, İnebolulu hemşehrimiz Gökhan Yüksel seçildi.

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA İnebolu Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu satıcılarına bir dar...

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Ge...

"HEM GÖNÜL HEM İŞ YAPAN KAYMAKAM OLARAK ANILABİLİRSEK NE MUTLU BİZE"

İlçemizde 7 Aralık 2020 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Selçuk Yosunkaya, Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek...

İLK İZLENİM...

İLK İZLENİM... Tarih 4 Ocak 2021...

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI

MUSTAFA TUNÇ ANKARA'YA ATANDI İnebolu Meteoroloji Müdürlüğünde 2 yıl müdür vekilliği olmak üzere 15 yıl görev yapan Mustafa Tunç Ankara'ya at...

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE

KADIN MUHTARLAR VAKIF YÖNETİMİNDE İnebolu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı mütevelli heyetinde, 2021 yılı faaliyet döneminde görev alacak muhtar...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:98506

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:86670

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:103874

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:91304

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign