İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİRTarih 07 Ağustos 2020, 19:22 Editör: Editör

TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR

Kadınlarımız için düşünülen her öneride Kastamonu'nun öncü olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Milli Mücadelenin kazanılmasında aktif rol oynayan İlimiz, Şehit Şerife Bacı, Halime Çavuş, Rahime kaptan, Necibe nine ve nice isimsiz kadın kahramanıyla tarih yazmış, birkaç kadının organizesi sonucu üç bin kadının bir araya geldiği kadınlar mitingiyle dünyada bir ilke imza atmıştır.

Kastamonu ve havalisi, vatan mevzu bahis olduğunda bebeğinin battaniyesini mermilerin üstüne örten, asker olmak ve cephede savaşabilmek için erkek kılığına girmekten çekinmeyen cefakar kadınlarla doludur. 

Milli Mücadele yıllarının öncesinde de Kastamonu kadınlarının aktif olduğu, cemiyet hayatını benimsediği görülmektedir. 1909 yılında askerlere kışlık giysiler temin etmek maksadıyla bir araya gelen kadınlarımızın varlığından o dönemin yerel gazetesi KÖROĞLU övgüyle söz ederek "Yaşasın Osmanlı'nın Alicenap Kadınları" diye başlık atmıştır.

Yine 7 Ocak 1912 tarihinde Kızılay derneğinin Kastamonu kadınlar şubesi Vali Galip Bey'in eşinin başkanlığında kurulmuş, İnebolu ve Daday'da şubeleri açılmış ve Osmanlı askerlerine ve gazilere çeşitli giyecekler hazırlayıp göndermişlerdir. Gelinliğini giymeyip askerlere sargı bezi alınması için Kızılay'a bağışlayan Hatice gelinin davranışı da kadınlarımızın kendinden çok vatanını düşündüğünün bir kanıtıdır.

Dönemin Kastamonu Valisi Atıf Bey'in eşinin öncülüğünde 27 Ekim 1916'da Hanımlar İş yurdu cemiyeti kurularak, kadınların biçki, dikiş ve el işleri öğrenmesi yine farklı bir amaçla bir araya gelindiğinin göstergesidir.

Türk kadını seçme ve seçilme hakkına 1934 yılında kavuşmuştur. 1939 yılı geldiğinde ise Hacer Dicle ismi Kastamonu'yu temsilen meclise girmiştir. 

İlimiz Kastamonu Türkiye'de ilk KADINLAR ÜNİVERSİTESİ'nin taliplisidir.  

Devletimizin bu bölgedeki kahraman kadınlara olan borcu hizmet götürerek ödenmelidir.


Bu fikrin bir kaç kişinin uğraşması ile gerçekleşmesi beklenmemelidir.

Sürekli gündemde tutularak, her kesimin destek vermesi sağlanmalı ve kamuoyu oluşturulmalıdır. 

Kadının şiddet gördüğü, ikinci plana itildiği, aşağılandığı bir ortam istemiyorsak kadınlara verilecek eğitimin üzerine düşülmelidir.

İlk Kadınlar Üniversitesi Kastamonu'da açılmalıdır. Bunun için YÖK'teki hemşehrilerimizin desteği alınmalıdır.

Kastamonu sevdalısı büyüğümüz Sayın Fethi Acar'ın kitabında altını çizerek bahsettiği gibi TÜRK KADINI KASTAMONU'DA SEMBOLLEŞMELİDİR.

NOT  :  Hepimizin mâlumu, geçtiğimiz hafta yeni Kaymakamımız görevine başladı. Tabii ki ziyaret edenler ve hoşgeldin diyenlerle geçer bir kaç hafta. Tanımak ve kendilerini tanıtmak ister büyüklerimiz. Fakat biz esnafların çoğu herhangi bir vasfının olmamasından dolayı Kaymakamlık ziyareti yapmayız. 5 Ağustos Çarşamba günü Kaymakam Bey'in yanında Belediye Başkanı ile tek tek esnafları dolaşıp hal-hatır sorarak hayırlı işler dilemesine şahit oldum. 30 yıldır aynı yerde iştigal ettiğim esnaflık hayatımda ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Bu davranışın olumlu algılandığı ve mütevazilik olarak değerlendirildiğini ifade etmeden geçemeyeceğim. İnşallah Kaymakam Yasin Yunak Bey'in ilçemize hayırlı hizmetlerle uzun yıllar  unutulmayacak izler bırakmasını temenni eder, saygılar sunarım.


  |  Bu haber 24510 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

CUMHURİYET CADDESİNDEN KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ...

CUMHURİYET CADDESİNDEN KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ... Zaman zaman konu seçiminde fikir veren okuyucularım olmuştu.

YETTİ ARTIK BU İNEGÖL'LE KARIŞTIRILMAK !

YETTİ ARTIK BU İNEGÖL'LE KARIŞTIRILMAK ! Yazıyor, çiziyoruz...

ÇOCUKLUĞUMUN SOKAĞI

ÇOCUKLUĞUMUN SOKAĞI İşyerimden çıktım, o anda yapmak zorunda olduğum işe odaklanmış halde deniz tarafına doğru yürüyordum.

İLÇE ÖZEL İDARE MÜDÜRÜ ARSLAN GÖREVE BAŞLADI

İLÇE ÖZEL İDARE MÜDÜRÜ ARSLAN GÖREVE BAŞLADI İnebolu İlçe Özel İdare Müdürlüğüne atanan Mustafa Arslan görevine başladı.

İNEBOLU CHP'DE DÜMENE İSMAİL KAPTAN GEÇTİ

İNEBOLU CHP'DE DÜMENE İSMAİL KAPTAN GEÇTİ Cumhuriyet Halk Partisi İnebolu İlçe Başkanı Hasan Çelebioğlu görevinden istifa etti.

LONDRA'DA BİR İNEBOLULU; SOĞANGÖZ'LERİN HALUK

LONDRA'DA BİR İNEBOLULU; SOĞANGÖZ'LERİN HALUK "Daha iyisi mümkün Kastamonu" platformunun organizesiyle "GURBETTEKİLER" adı verilen ve yurt dışında yaşayan Kast...

LONDRA-İNEBOLU ARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ: SOĞANGÖZLERİN HALUK

LONDRA-İNEBOLU ARASI İLETİŞİM KÖPRÜSÜ: SOĞANGÖZLERİN HALUK Geçen günlerde Kastamonu’da yayınlanan programda (Fatih Köse’nin katılmış olduğu bir programda)...

İHH İNEBOLU'DA 150 AİLEYE YARDIM ULAŞTIRDI

İHH İNEBOLU'DA 150 AİLEYE YARDIM ULAŞTIRDI İHH İnsani Yardım Vakfı, İnebolu'nun 50 köyünde ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve nakit yardımında bulundu.

HAYIR İNSANI TUNCA DARTAR

HAYIR İNSANI TUNCA DARTAR Güzel insandı Tunca abi...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:118280

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:105916

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:123462

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:110710

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign