İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISITarih 10 Ekim 2020, 09:40 Editör: Editör

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI

Zaman hızla akıp gidiyor...

Son 30 yılda ki değişimin yaşam tarzımıza da olumlu-olumsuz yansıdığı gözlerden kaçmıyor.   

Geçtiğimiz günlerde okuduğum ve birbiriyle tamamen zıt iki yazı bu durumu gözler önüne seriyor. 

Birinci yazıda ki karakter yaklaşık 50 yıl önce yaşadığı çocukluk yıllarının hafızasında bıraktığı olumsuz etkiden bahsediyor.

Evde büyüklerin hakimiyeti var. Çocuklar kapı diplerinde otururken büyükler evin en müstesna köşelerinde oturuyor. Evde çay demleniyor, büyükler içiyor, gelen misafire tutuluyor, fakat çocuklara verilmiyor. Evin bir odasında soba yanıyor, gece olunca anne-baba o odada yatıyor, çocuklara ise soğuk odada yatmak, yorganın altına girip nefesin sıcaklığıyla yada kardeşlerin birbirine sarılmasıyla ısınmak düşüyor. Köy yerinde sürdürülen hayatın olmazsa olmazlarından olan tavuk ve hayvanlardan elde edilen yumurta, süt, kaymak gibi ürünler pazara götürülüp satılıyor, çocuklara ise sabah kahvaltısında akşamdan kalan yemekleri bitirmek kalıyor. Bu hatıralarını yazıya döküp okuyucularına sunan yazar yaşadıklarını "itilip kakılarak geçen çocukluk yılları" olarak nitelendiriyor.

Yoruma açık... 

İkinci yazıda ise günümüz çocuklarına anne ve babalar tarafından sunulan imkanlar, verilen tavizler anlatılıyor, ata erkil aileyken çocuk erkil aileye geçildiği tesbiti yapılıyor.

Çocuklara kontrolsüz biçimde yetki veriliyor. Onlar hep manolyaların arasında büyüdüğü için arkadaşlarından da aynı ilgiyi bekliyor. Anne-baba çocukların üzerinde otorite uygulamanın sakıncalı olduğuna inanıyor. Çocuğun dilediği gibi davranmasına izin veriliyor ve aileyi çocuk yönetiyor. Doyumsuz çocuklar yetişiyor. Bir fanusun içinde yapay koşullar oluşturarak büyütülen çocuklar dış dünya ile karşılaştığında hayal kırıklığına uğruyor. Sosyalleşemiyor bir türlü. Evin içinde alınan bütün önemli kararlar çocuklara göre şekilleniyor, planlanıyor.  Çocuğun her isteğini ön planda tutan aileler kendi haklarını bir kenara bırakıyor. İlerleyen zamanlarda emeğin karşılığı alınamamışsa klasik laf olan "senin için saçımı süpürge ettim" cümlesi kaçınılmaz oluyor.  

Aslında her iki yazıda da anlatılanlar orta yaşın üstündekilere hiç te yabancı değil.

Eskiden ailede genel olarak babanın sözü geçerdi. Günümüzde ise çocukların egemen olduğu anlayışa hakim aile yapısı hüküm sürüyor.

İlk yazıda yaşanan çocukluk yıllarını kapsayan hayat tarzı o dönemde normal karşılanırken, günümüzde ise "çocuğum benim çektiklerimi çekmesin" anlayışı ile sürdürülen bir yaşam biçimi ön plana çıkıyor.

Maddi durumu iyi olmadığı halde "çocuğum kimseden geri kalmasın" diyen ailelerin, kendi yemeyip çocuğuna yedirdiği, kendi giymeyip çocuğuna giydirdiği bir dönem yaşanıyor. Her istediği yerine getirilen çocuk "yok" sözcüğünü kabullenmek istemiyor.

Artık evlerde en üst köşeler çocukların hakimiyetinde. Büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmak ya da uzanmak saygısızlık olarak görülmüyor. Cep telefonu olmayan çocuk azınlıkta, televizyon, tablet ve bilgisayar çocukların emrine amade!

Çağımız teknoloji çağı...

Haliyle eskiden şöyleydi, böyleydi dediğimiz her yaşanan artık nostalji oluyor.

Gelişen teknolojinin olumlu taraflarını alıp, olumsuzluklarından etkilenmeyen çocuklar yetiştirildiği sürece aile yapısının bozulmayacağı bilincinin yerleşmesi gerekiyor. 

Bu da ailesine, vatanına ve milletine faydalı çocuklar yetiştirilmesinden geçiyor.


  |  Bu haber 3190 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE...

İNEBOLU GÖNÜLLERE GİRİNCE... Nüfus kağıdında doğum yeri neresi olursa olsun, bir kere İnebolu sevdası benliğini kaplamaya görsün...

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR

KARABAĞ AZERBAYCAN'DIR, AZERBAYCAN TÜRKİYE'DİR Yaklaşık otuz yıldır büyük bir sorunumuz var. Evet bizim sorunumuz. Ermenistan tarafından işgal edilmiş Karabağ sor...

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

VAKA SAYISINDA DÜŞÜŞ SÜRÜYOR İnebolu'da Kurban Bayramı tatili sonrası koronavirüs vaka sayısında patlama yaşanmıştı. Alınan tedbirlerle birl...

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR

TERMİNAL KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALARA BAŞLANIYOR Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "İnebolu Terminal Köprüsü ve İnebolu Girişi BSK Yapılma...

"KEŞKE İNEBOLU'LU OLSAYDIM!"

Böyle bir başlık neden atılır? Mutlaka bir sebebi vardır?

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:76526

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:64642

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:81742

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:69330

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign