İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISITarih 10 Ekim 2020, 09:40 Editör: Editör

ÇOCUKLARIN EGEMEN OLDUĞU AİLE YAPISI

Zaman hızla akıp gidiyor...

Son 30 yılda ki değişimin yaşam tarzımıza da olumlu-olumsuz yansıdığı gözlerden kaçmıyor.   

Geçtiğimiz günlerde okuduğum ve birbiriyle tamamen zıt iki yazı bu durumu gözler önüne seriyor. 

Birinci yazıda ki karakter yaklaşık 50 yıl önce yaşadığı çocukluk yıllarının hafızasında bıraktığı olumsuz etkiden bahsediyor.

Evde büyüklerin hakimiyeti var. Çocuklar kapı diplerinde otururken büyükler evin en müstesna köşelerinde oturuyor. Evde çay demleniyor, büyükler içiyor, gelen misafire tutuluyor, fakat çocuklara verilmiyor. Evin bir odasında soba yanıyor, gece olunca anne-baba o odada yatıyor, çocuklara ise soğuk odada yatmak, yorganın altına girip nefesin sıcaklığıyla yada kardeşlerin birbirine sarılmasıyla ısınmak düşüyor. Köy yerinde sürdürülen hayatın olmazsa olmazlarından olan tavuk ve hayvanlardan elde edilen yumurta, süt, kaymak gibi ürünler pazara götürülüp satılıyor, çocuklara ise sabah kahvaltısında akşamdan kalan yemekleri bitirmek kalıyor. Bu hatıralarını yazıya döküp okuyucularına sunan yazar yaşadıklarını "itilip kakılarak geçen çocukluk yılları" olarak nitelendiriyor.

Yoruma açık... 

İkinci yazıda ise günümüz çocuklarına anne ve babalar tarafından sunulan imkanlar, verilen tavizler anlatılıyor, ata erkil aileyken çocuk erkil aileye geçildiği tesbiti yapılıyor.

Çocuklara kontrolsüz biçimde yetki veriliyor. Onlar hep manolyaların arasında büyüdüğü için arkadaşlarından da aynı ilgiyi bekliyor. Anne-baba çocukların üzerinde otorite uygulamanın sakıncalı olduğuna inanıyor. Çocuğun dilediği gibi davranmasına izin veriliyor ve aileyi çocuk yönetiyor. Doyumsuz çocuklar yetişiyor. Bir fanusun içinde yapay koşullar oluşturarak büyütülen çocuklar dış dünya ile karşılaştığında hayal kırıklığına uğruyor. Sosyalleşemiyor bir türlü. Evin içinde alınan bütün önemli kararlar çocuklara göre şekilleniyor, planlanıyor.  Çocuğun her isteğini ön planda tutan aileler kendi haklarını bir kenara bırakıyor. İlerleyen zamanlarda emeğin karşılığı alınamamışsa klasik laf olan "senin için saçımı süpürge ettim" cümlesi kaçınılmaz oluyor.  

Aslında her iki yazıda da anlatılanlar orta yaşın üstündekilere hiç te yabancı değil.

Eskiden ailede genel olarak babanın sözü geçerdi. Günümüzde ise çocukların egemen olduğu anlayışa hakim aile yapısı hüküm sürüyor.

İlk yazıda yaşanan çocukluk yıllarını kapsayan hayat tarzı o dönemde normal karşılanırken, günümüzde ise "çocuğum benim çektiklerimi çekmesin" anlayışı ile sürdürülen bir yaşam biçimi ön plana çıkıyor.

Maddi durumu iyi olmadığı halde "çocuğum kimseden geri kalmasın" diyen ailelerin, kendi yemeyip çocuğuna yedirdiği, kendi giymeyip çocuğuna giydirdiği bir dönem yaşanıyor. Her istediği yerine getirilen çocuk "yok" sözcüğünü kabullenmek istemiyor.

Artık evlerde en üst köşeler çocukların hakimiyetinde. Büyüklerin yanında bacak bacak üstüne atmak ya da uzanmak saygısızlık olarak görülmüyor. Cep telefonu olmayan çocuk azınlıkta, televizyon, tablet ve bilgisayar çocukların emrine amade!

Çağımız teknoloji çağı...

Haliyle eskiden şöyleydi, böyleydi dediğimiz her yaşanan artık nostalji oluyor.

Gelişen teknolojinin olumlu taraflarını alıp, olumsuzluklarından etkilenmeyen çocuklar yetiştirildiği sürece aile yapısının bozulmayacağı bilincinin yerleşmesi gerekiyor. 

Bu da ailesine, vatanına ve milletine faydalı çocuklar yetiştirilmesinden geçiyor.


  |  Bu haber 20728 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

EMEKTAR USTALARIMIZ

EMEKTAR USTALARIMIZ Ömür dediğin nedir ki;

"ZEHİR TACİRLERİNE GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

İnebolu Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, gazetemize iade- ziyarette bulundu.

WHATSAPP NE İSTİYOR?

WHATSAPP NE İSTİYOR? Yaklaşık bir haftadır gündemimizde bir mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın yeni üyelik sözleşmesi var....

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT

DÜNÜ BUGÜNÜYLE DOĞANYURT Arkadaşım Eczacı Raif Kökten'in aracıyla ufak bir İnebolu turu yaparken koltuğun üzerinde öylece duran ve kapağ...

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ

AK PARTİ ŞİŞLİ İLÇE BAŞKANLIĞINA GÖKHAN YÜKSEL SEÇİLDİ AK Parti Şişli İlçe Başkanlığına, İnebolulu hemşehrimiz Gökhan Yüksel seçildi.

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA

JANDARMADAN UYUŞTURUCUYA BİR DARBE DAHA İnebolu Jandarma ekipleri tarafından düzenlenen operasyonla gençlerimizi zehirleyen uyuşturucu satıcılarına bir dar...

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI

İNEBOLU'NUN GENÇLİK MERKEZİ İHTİYACI Gençlik Spor Bakanlığı’nın bir hizmeti olan gençlik merkezleri ülkemizde 300’ün üzerindedir. Ge...

"HEM GÖNÜL HEM İŞ YAPAN KAYMAKAM OLARAK ANILABİLİRSEK NE MUTLU BİZE"

İlçemizde 7 Aralık 2020 tarihinde göreve başlayan Kaymakam Selçuk Yosunkaya, Türkiye'nin İstiklal Madalyalı tek...

İLK İZLENİM...

İLK İZLENİM... Tarih 4 Ocak 2021...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:99836

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:87962

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:105186

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:92606

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign