İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
RAMAZAN'A HAZIRLANMAKTarih 16 Nisan 2021, 18:12 Editör: Editör

RAMAZAN'A HAZIRLANMAK

13 Nisan 2021 saat 01.30

Oruca niyet edeceğimiz ilk sahur için hazırlığın yapıldığı, Ramazana erişmiş olmanın verdiği maneviyat denizinden en üst seviyede nasiplenebilmek için neler yapmamız gerektiği ile ilgili düşüncelerin yoğun olduğu Ramazan ayının başlangıç saatleri...

Watsaptan bir mesaj geliyor.

Mesajı gönderen Mustafa Akdemir.

Başlık "Ramazana hazırlanmak"...

Başlıyorum okumaya, okudukça neler öğrendiğimi, hangi manevi duyguları yaşadığımı anlatmayacağım...

Çünkü mesajla gelen bu yazıyı aynen paylaşacağım ve okuyucularımın da aynı duyguları yaşamasına vesile olmak amacım...

Belki de biz bunların hepsini biliyor ve tatbik ediyoruz diyenleriniz bile olacak...

O zaman bilmeyenler için paylaşmış olalım...

Gerçekten on bir ayın sultanını karşılamak için özel bir hazırlık yapıyor muyuz?

Mübarek Ramazan ayını gerektiği gibi geçiriyor muyuz?

Bir yılın muhasebesini yaparak Ramazan-ı Şerif'i fırsata çeviriyor muyuz?

Haydi kendimizi vererek gelen mesajı okuyalım ve Allah razı olsun diyelim...

1. Bir odamızı düzenleyip, küçük değişiklikler yapalım, şâyet bu odada huşûyu bozacak resimler varsa onları kaldıralım ve odamızı sâde bir ibâdet mekânı yâni küçük bir mescid hâline getirelim...

2. Namaz elbisemizi ve seccâdemizi yıkayalım; bu odaya, elbiselerimize ve seccâdelerimize güzel kokular sürelim.

3. Odada ibâdet etmek için hazırladığımız o küçük yere, tâbir câizse ev mescidine namaz elbisemizi, takkemizi/örtümüzü, seccâdemizi, Kur'anımızı ve tesbihimizi koyalım ve; "İşte o gün, yer, kendi haberlerini anlatır." (Zilzal, 99/4) âyeti mûcibince bu yerin, eşyaların, Kur'ân tilâvetinin ve tesbihâtın kıyâmet günü bize tanıklık etmesi için şâhit tutalım.

4. Bu odaya bir kumbara koyup, üzerine  Ramazan kumbarası yazalım ve içine her gün bir miktar para atalım ve Leyle-i Kadir de bu kumbarada biriken paraları öksüz ve yetim çocuklara tasadduk  edelim veya bu parayla bayram kıyafetleri alıp ihtiyaç sâhiplerine dağıtalım.

5. Pandemi dolayısıyla iftara çağırmak pek mümkün olamasa da,  hiç olmazsa her gün fakir bir ailenin iftar sofrasına bir pide, bir kap yemek veya bir tas çorba götürmeye çalışalım.

6. Kur'ân'dan,  ezberimizde olmayan bir sûre seçelim  ve Allah(c.c.)'a söz verip bu sûreyi Ramazan ayının hediyesi olarak ezberleyelim. Bu ezber inşaAllah bizim için Ramazanın feyz ü bereketiyle  büyük bir ecir olacaktır.

7. Bu ayda, Kur'an tilâvetini, Zikrullahı, Sâlat ü selâmı ve  tövbe-istiğfarı daha çok artıralım.

8. Ramazanda birbirimize "günahsız dille" duâ etmeyi unutmadığımiz gibi, ayrıca   kardeşlerimizden veya arkadaşlarımızdan üç kişiye de isimleriyle duâ edelim ve onlardan da bizim için duâ etmesini isteyelim. Allah(c.c.)'in izniyle;

"Meleklerin sizin (karşılıklı) duânızda 'Aynısı sana!' demesi yeterlidir hadis-i şerifini hatırımızdan çıkartmadan onlar için özel olarak duâ edelim.

9. Her haftada bir gün  veya daha fazla gün; sabah namazını kıldıktan sonra, işrak vaktine kadar uzun uzun tefekküre dalalım,  duâ edelim, tesbihat yapalım, tevbe istiğfarda bulunalım, Kur'ân okuyalım ve işrak  namazı kılalım... Bu taat ve ibâdatı edâ edenlere, Cenâb-ı Allah'ın hac ya da umre sevabı ihsan edeceği  müjdelenmektedir.

10. Bu ayda çok Kur'an okuyalım,  hatim yapalım ve sûrelerin tefsirlerini de kıraat edelim. Zîrâ Yüce Rabbimiz tarafından, tilâvet ettiğimiz her harf için on hasene verileceği vaad edilmektedir.

Öyleyse Ramazan'da bu ecirleri kazanmak  için fırsatı ganimet bilelim ve bol bol Kur'ân okuyalım ve mânâsına da muttalî olalım.

11. Ramazan ayında şu üç vakti çok iyi değerlendirelim:

I- İftara yakın vakitleri (kalbin Rabbine en yakın oldugu vakit iftarın yaklaştığı vakittir.) mutlaka zikir tesbih ve duâ ile değerlendirelim.

II- Sahura kalkınca, teheccüd namazı kılalım, sahura hazırlanırken, dilin ve kalbin daima zikir ve tesbihât ile meşgul olması için gayret gösterelim.

III- Sabah namazından sonra kerahet vaktinin geçmesini  beklerken bu zamanı da yine duâ, zikir, tevbe ve Kur'ân ile ziynetlendirelim. Bu üçüncüsün en zor, ancak ecrinin de o denli büyük olduğunu unutmayalım.

14. "Cennet kapılarının açıldığı, şeytanların zincire vurulduğu ve Cehennem kapılarının kapandığı" ve her sâlih  amele  misliyle sevap ihsan buyurulduğu Şehr-i Ramazanı gaflet içinde geçirmemek için hayırda ve sâlih amelde yarışalım...

15. Bu mübarek ayda dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan, katledilen, inançları sebebiyle işkence edilen ve  fakr u zarûret içinde yaşayan mazlumların felâhı için mutlaka duâ edelim. Özellikle ezanları minarelerde buz tutan, çığlıkları gökkubbeyi delen, ancak Müslüman yüreklerden bir türlü içeri giremeyen, toplama kamplarında inim inim inleyen, nâmusları pay-i mâl edilen Uygur Türklerinin kurtuluşu ve Doğu Türkistan'ın hürriyeti için Yüce Rabbimize; -hiç bir şey yapamıyoruz, hiç olmazsa- her iftar ve sahur vaktinde "Beyaz Dilekçeler" yollayalım. Cenâb-ı Allah'a göndereceğimiz dilekçelerimizde; Filistinli,  Arakanlı, Kırımlı, Keşmirli, Suriyeli, ... kardeşlerimizin, boynu bükük Mescid-i Aksâ'nın ve dünyadaki bütün mazlumların gözyasınin dinmesi için de arz-ı hâl edelim.

Ve Türk milletinin yeniden târihî mefâhiriyle buluşması, İ'lâ-yı Kelîmetullah sancağını dünyanın dört bir tarafında hükümran kılması ve Ay -Yıldızlı bayrağımızın zafer burçlarında dalgalanması için de duâ edelim...

HAYIRLI RAMAZANLAR DİLİYORUM...  |  Bu haber 1514 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN 2-3 yıldır işyerime sık gelişiyle oluştu dostluğumuz.

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ İnebolu Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal, yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü taksicilik mesleğinde dür...

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU?

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU? Bugün dersimiz tarih...

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI İnebolu Belediye Meclisi, ilçemize doğalgaz arzının sağlanması için Kargaz firmasının taleplerinin karşılanmasına o...

ALLAH RIZASI İÇİN

ALLAH RIZASI İÇİN Sadece benim dikkatimi çektiğini sanmıyorum !

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU Caddemizde sessiz sedasız bir işyeri kapandı geçtiğimiz günlerde...

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM! Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik.

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ...

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ... 11 Ağustos 2021 Çarşamba...

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU Dün bir açılış gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119060

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106352

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124038

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111202

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign