İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYORTarih 12 Ekim 2023, 20:25 Editör: Editör

KESTANE GAL ARISIYLA MÜCADELE HIZ KESMİYOR

Yöremizin önemli geçim kaynaklarından olan kestane meyvesi ve kestane balının verimini artırmak için önemli çalışmalar yapan İnebolu Orman İşletmesi, katil arı olarak adlandırılan gal arısıyla da yoğun bir mücadele sergiliyor.

Bu kapsamda, 2023 yılında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün destekleriyle kestane ormanı olan yerlerde kestane ağacına yönelik bakım çalışmaları yapılarak bal ormanı kuruldu. Yeni bal ormanlarını kurmak için çalışmaları sürdüren İnebolu Orman İşletmesi böylelikle halkın geçim kaynaklarının başında gelen kestaneyi daha verimli hale getirmeyi hedefliyor.

Bu yıl kestane ormanlarında görülen kestane gal arısı (katil arı) ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün desteği ve İnebolu Orman İşletme Müdürlüğünün gayretiyle büyük bir mücadele gerçekleşti. Gal arısına düşman yırtıcı böcekler bölgeye salındı. Ayrıca çeşitli yerlere sarı tuzak asılarak katil arılarla mücadele edildi. Yöre halkından alınan bilgiye göre kestane gal arısıyla yapılan mücadelede ilk yıl başarılı sonuçlar elde edilmeye başlandı.

RÜSUM BEDELİ NEDİR?

Rüsum bedeli kestane gibi odun dışı orman ürünlerinden Orman Genel Müdürlüğünün belirlediği, bu işin ticaretini yaparak bundan gelir sağlayan kişilerden alınan tarife bedeli adı altındaki bedeldir. Bu bedel OGM’nin kestane satış bedelidir. Tüm orman ürünlerinde rüsum bedeli vardır Odun dışındaki orman ürünlerinden alınan rüsum bedeli, o ürünün ticaretini yapanlara mahsustur.

KESTANE RÜSUM BEDELİ

OGM’nin belirlediği kestane için 2023 yılında kilo başına 70 kuruş rüsum bedeli alınıyor. Kestane satışı yapılan tüccarlardan alınan ücret bedeli, kestanenin o yılki kilogram bedeline göre hesaplanıyor. Cüzi rakamlarla belirlenen rüsum bedeli ile kestanenin üretim miktarı belirlenerek gelecek yıllara dönük kestane ormanlarında planlamalar yapılması amaçlanıyor.  |  Bu haber 1234 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEL SEYMEN TEPESİ TURİZME AÇILIYOR

KEL SEYMEN TEPESİ TURİZME AÇILIYOR Milli Mücadele döneminde İnebolu’yu bombalayan Kılkış ve Panter zırhlılarına karşı ilçemizi savunan Türk birliğinin...

BİRİCİK KIZIM "AZRA'YA"...

BİRİCİK KIZIM Bir kız çocuğun varsa evin bahar bahçe...

KASTAMONU KAZANACAK...

KASTAMONU KAZANACAK... Salı günü akşam telefonum çaldı.

MADALYALARI TOPLADILAR

MADALYALARI TOPLADILAR Bursa’da düzenlenen Türkiye Masterler Salon Atletizm Şampiyonası 24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirildi.

ÖMER SEYFETTİN PANELİNE DAVET

ÖMER SEYFETTİN PANELİNE DAVET Ömer Seyfettin, Balıkesir Gönen’de 12 Mart 1884 de doğar. Asker olan babası iyi bir eğitim alması için 4 yaşında o...

İÇİMİZDEN BİRİ "TÜRKÂN ÖĞRETMEN"...

İÇİMİZDEN BİRİ Geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan "Öğretmen olmak, bir kalbe dokunmaktır" başlıklı köşe yazımı okuyanlardan o...

ÖĞRETMEN OLMAK, BİR KALBE DOKUNMAKTIR!

ÖĞRETMEN OLMAK, BİR KALBE DOKUNMAKTIR! Eminim ki; izleyen herkesin içini kıpır kıpır etti O Öğretmen...

"ZAFERİN RENGİ" VE İNEBOLU

Cuma günü çok yoğun bir gün geçirdim.

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK FEDAKARLIK

MİNİK YÜREKLERDEN BÜYÜK FEDAKARLIK İnebolu İlçe Müftülüğü’ne bağlı Ayşegül Öznam 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencileri, biriktirdikleri harçlıklarını Filis...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:125396

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:110970

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:129902

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:116140

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign