İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KONUMUZ İNEBOLUTarih 20 Haziran 2020, 23:08 Editör: Editör

KONUMUZ İNEBOLU

Gazetemizde yazmaya başladığım ilk andan itibaren devamlı olarak ülke meseleleri ve güncel siyasi olaylar hakkında kendi bakış açıma göre bir şeyler yazmaya çalıştım. Ve bundan sonra da yine güncel siyasi olaylar hakkında devam etmeyi düşünüyorum. Ama kendi yaşadığım ilçeye hizmet etmek amaçlı, bir genç olarak; ne yapılabilir? Ne olursa iyi olur ? gibi soruları da kendime sorarak birkaç başlık altında toplamak istedim.

Boyranaltı Faytonu

Benim hatırlayabildiğim kadarıyla (büyüklerimiz daha rahat hatırlar) eskiden Boyranaltı’da atlı fayton bulunuyordu. Yaz aylarında gelen turistler tarafından da ilgi gören bu araç hem İnebolu’yu gezdiriyor, hem de sahiplerine maddi kaynak sağlıyordu.Tabi günümüzde İstanbul Adalar’dan da hatırlanacağı üzere hayvanlara işkence ediliyor gibi tepkilerle karşılaşınca bunlar çeşitli yerlerde kaldırılmıştı.Bunun üzerine elektrikli faytonlara rağbet edilmiş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tarafından da teşvik edilmişti. Peki bu elektrikli faytonlardan İnebolu’muzda da görsek güzel olmaz mı?

Geriş Tepesi Seyir Terası

Ben şahsen İnebolu’yu tasvir ederken ‘Bizde güneş denizden doğar denizden batar’ şeklinde sık sık dile getiriyorum ve gelmeleri için de teşvik ediyorum. Geriş Tepesi’ne bir seyir terası yapılarak bu güzel manzarayı hem değerlendirmiş hem de ilçemiz adına maddi kaynak oluşturabilmek için bir adımda bulunmuş olmaz mıyız ?

Kadınlara Özel Sosyal Alan/Tesis

İnebolu’daki bence en büyük sorunlardan bir tanesi pazar kurulan günlerde yani Salı ve Cumartesi günlerinde dinlenebilecekleri,oturabilecekleri ve zaman geçirebilecekleri bir alan, park veya yerleşke bulunamamasıdır.Özellikle şehrin merkezinden uzaklaşmak istemeyip Boyranaltı’na gitmeyen ablalarımız, teyzelerimiz bu konudan oldukça muzdarip gibi görünüyor. Köprübaşında bulunan çeşmenin etrafında oluşan kalabalığı ise örnek verebiliriz. Erkekler için bu işlevi kahvehaneler gidermekte olup kadınlar ya yolcu arabalarının içinde veya köprübaşındaki çeşmenin etrafında beklemek zorunda kalıyor. Bunun için şehrin içinde sadece kadınlara yönelik bir sosyal alan oluşturularak hem bu sorun giderilebilir hem de bu yapının içinde kurulabilecek el sanatları çarşısı benzeri alanlarla bir gelir sağlanabilir.

Orhan Şaik Gökyay ve Oğuz Atay Kültür Evi

İlçemizin doğal güzelliklerinin ve tarihinin yanında bir de edebi bir kimliği bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Gökyay ve Atay’dır. İkisi de İnebolu’da doğmuştur. İkisi de Türk edebiyatında derin izler bırakmıştır. Bu değerlerimizi bir kültür evinde veya bir müzede yaşatarak hem onlara olan  vefa borcumuzu ödeyebilir hem de onlar hakkında yıl içinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek İnebolu’nun adını daha çok duyurabiliriz.

***

Sosyal medyanın da önemli bir yer edindiği zamanda belediyemizin, özellikle Twitter başta olmak üzere sosyal mecralarda kendine has bir üslupla ülke geneline yönelik paylaşımlarda bulunması kanaatindeyim.

Bisiklet yolları, dere kenarı oturulabilecek alan çalışmaları, aşı boyalı İnebolu evleri temalı yolcu durakları, şehir içi peyzaj işleri ve pek çok şey İnebolu’ya kazandırılabilir. İnebolu deyince ne proje biter ne fikirler son bulur. Çünkü elde un var, yağ var, şeker de var. Bize de helva yapmak düşüyor.

Bunları yazma sebebim, bu projeleri yapabilecek bir belediye başkanının olmasıdır. Bu ve bunun gibi projelerle İnebolu’nun popülaritesi yükselir ve biz de daha yüksek bir sesle şunları söylemeye devam ederiz: ‘Kayıkla kağnının mucizeler yarattığı, aşı boyalı konaklar diyarı, maviyle yeşilin buluşma noktası, güneşin denizden doğup denizden battığı,İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İneboluluyum’  |  Bu haber 23198 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI

İSTİKLALİN YOLU İNEBOLU PARKI İnebolu’da yaşayan vatandaşlarımızın da bileceği üzere İnebolu’muza belediye tarafından güzel b...

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ !

SONBAHAR TURİZMİ'NE DE RAZIYIZ ! Kış turizmi yok!

"ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM VE TURİZM"

İçişleri Bakanlığınca İnebolu Kaymakamlığına atanan Ejder Demir görevine başladı.

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR

ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR Bu da nerden çıktı diyenler olabilir...

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI

KORONA İNEBOLU'DA 2 CAN DAHA ALDI Koronavirüs nedeniyle yeni vaka ve vefat sayıları her geçen gün artarken son 1 hafta içerisinde İnebolu'da ikam...

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR

YUNAN BU SULARIN SOĞUKLUĞUNU İYİ BİLİYOR Ülkemiz sınırlarının dört bir tarafında mücadeleye devam ederken, Yunan hükümeti başta Fransa’dan aldığı ...

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL

SON ŞAHİTLERDEN RECEP UYSAL O yıllarda İman-Kur'an hizmetinin önemli merkezlerinden biri İnebolu,

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZDEMİR CODUR GÖREVLENDİRİDİ Firdevs Terzioğlu'nun emekliye ayrılmasıyla boşalan İnebolu Nüfus Müdürlüğüne aynı kurumda şef olarak çalışan Ö...

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU

46 YILLIK NÜFUS MÜDÜRÜ EMEKLİ OLDU İnebolu Nüfus Müdürü Firdevs Terzioğlu, 46 yıllık devlet hizmetini noktalayarak emekli oldu.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:72310

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:60420

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:77532

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:65084

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign