İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
KONUMUZ İNEBOLUTarih 20 Haziran 2020, 23:08 Editör: Editör

KONUMUZ İNEBOLU

Gazetemizde yazmaya başladığım ilk andan itibaren devamlı olarak ülke meseleleri ve güncel siyasi olaylar hakkında kendi bakış açıma göre bir şeyler yazmaya çalıştım. Ve bundan sonra da yine güncel siyasi olaylar hakkında devam etmeyi düşünüyorum. Ama kendi yaşadığım ilçeye hizmet etmek amaçlı, bir genç olarak; ne yapılabilir? Ne olursa iyi olur ? gibi soruları da kendime sorarak birkaç başlık altında toplamak istedim.

Boyranaltı Faytonu

Benim hatırlayabildiğim kadarıyla (büyüklerimiz daha rahat hatırlar) eskiden Boyranaltı’da atlı fayton bulunuyordu. Yaz aylarında gelen turistler tarafından da ilgi gören bu araç hem İnebolu’yu gezdiriyor, hem de sahiplerine maddi kaynak sağlıyordu.Tabi günümüzde İstanbul Adalar’dan da hatırlanacağı üzere hayvanlara işkence ediliyor gibi tepkilerle karşılaşınca bunlar çeşitli yerlerde kaldırılmıştı.Bunun üzerine elektrikli faytonlara rağbet edilmiş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank tarafından da teşvik edilmişti. Peki bu elektrikli faytonlardan İnebolu’muzda da görsek güzel olmaz mı?

Geriş Tepesi Seyir Terası

Ben şahsen İnebolu’yu tasvir ederken ‘Bizde güneş denizden doğar denizden batar’ şeklinde sık sık dile getiriyorum ve gelmeleri için de teşvik ediyorum. Geriş Tepesi’ne bir seyir terası yapılarak bu güzel manzarayı hem değerlendirmiş hem de ilçemiz adına maddi kaynak oluşturabilmek için bir adımda bulunmuş olmaz mıyız ?

Kadınlara Özel Sosyal Alan/Tesis

İnebolu’daki bence en büyük sorunlardan bir tanesi pazar kurulan günlerde yani Salı ve Cumartesi günlerinde dinlenebilecekleri,oturabilecekleri ve zaman geçirebilecekleri bir alan, park veya yerleşke bulunamamasıdır.Özellikle şehrin merkezinden uzaklaşmak istemeyip Boyranaltı’na gitmeyen ablalarımız, teyzelerimiz bu konudan oldukça muzdarip gibi görünüyor. Köprübaşında bulunan çeşmenin etrafında oluşan kalabalığı ise örnek verebiliriz. Erkekler için bu işlevi kahvehaneler gidermekte olup kadınlar ya yolcu arabalarının içinde veya köprübaşındaki çeşmenin etrafında beklemek zorunda kalıyor. Bunun için şehrin içinde sadece kadınlara yönelik bir sosyal alan oluşturularak hem bu sorun giderilebilir hem de bu yapının içinde kurulabilecek el sanatları çarşısı benzeri alanlarla bir gelir sağlanabilir.

Orhan Şaik Gökyay ve Oğuz Atay Kültür Evi

İlçemizin doğal güzelliklerinin ve tarihinin yanında bir de edebi bir kimliği bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Gökyay ve Atay’dır. İkisi de İnebolu’da doğmuştur. İkisi de Türk edebiyatında derin izler bırakmıştır. Bu değerlerimizi bir kültür evinde veya bir müzede yaşatarak hem onlara olan  vefa borcumuzu ödeyebilir hem de onlar hakkında yıl içinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek İnebolu’nun adını daha çok duyurabiliriz.

***

Sosyal medyanın da önemli bir yer edindiği zamanda belediyemizin, özellikle Twitter başta olmak üzere sosyal mecralarda kendine has bir üslupla ülke geneline yönelik paylaşımlarda bulunması kanaatindeyim.

Bisiklet yolları, dere kenarı oturulabilecek alan çalışmaları, aşı boyalı İnebolu evleri temalı yolcu durakları, şehir içi peyzaj işleri ve pek çok şey İnebolu’ya kazandırılabilir. İnebolu deyince ne proje biter ne fikirler son bulur. Çünkü elde un var, yağ var, şeker de var. Bize de helva yapmak düşüyor.

Bunları yazma sebebim, bu projeleri yapabilecek bir belediye başkanının olmasıdır. Bu ve bunun gibi projelerle İnebolu’nun popülaritesi yükselir ve biz de daha yüksek bir sesle şunları söylemeye devam ederiz: ‘Kayıkla kağnının mucizeler yarattığı, aşı boyalı konaklar diyarı, maviyle yeşilin buluşma noktası, güneşin denizden doğup denizden battığı,İstiklal Madalyalı tek ilçe olan İneboluluyum’  |  Bu haber 8708 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA KAPISI İNEBOLU'DAN AÇILMALIDIR 1983 yılı son çeyreğinde Türkiye Basın Birliği Kastamonu şubesi tarafından bir yazı yarışması düzenleniyor.

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA

2.ŞERİFE BACI İSTİKLAL KOŞUSU 23 AĞUSTOS'TA Geçen yıl ilki düzenlenen İnebolu Şerife Bacı İstiklal Yol Koşusu'nun ikincisi 23 Ağustos 2020 Pazar günü Beled...

DOĞANYURT SAHİL

DOĞANYURT SAHİL Bu haftaki yazımızda, hafta sonu İnebolu dışına çıkmak isteyip ama çokta uzağa gitmek istemeyenler için bir yer öne...

"ÇILGIN İNEBOLULULAR" BELGESELİ ÇEKİLECEK

Milli Mücadele'de Rusya ve İstanbul'dan gemilerle İnebolu'ya gelen hap malzemelerinin cepheye ulaştırıl...

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR

GÜZEL BAKAN, GÜZEL GÖRÜR Her hafta farklı konularla okuyucularımın karşısına çıkıyor, özellikle İnebolu'muzun tanıtımına katkı veren yaz...

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI

BELEDİYEDEN ARAÇ MUAYENE İSTASYONU İÇİN ARSA SATIŞI Belediye Başkanı Mustafa Huner Özay, İnebolu'nun yıllardır beklentisi olan ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen...

AKDENİZ KAYNIYOR

AKDENİZ KAYNIYOR Bir yandan pençe harekatlarıyla Kuzey Irak bombardıman altındayken yaklaşık 3500 km uzaklıktaki Libya’da ...

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI

ERGÜN KARA'NIN YENİ EV HEYECANI İlçemiz Hamit Köyünde 15 yıldır elektriği ve suyu olmayan derme çatma yapılmış bir ahşap barakada kalan Ergün Kara&...

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ

ŞEHİT ABİSİ KASTAMONU VALİSİ Yeni atanan Valimiz ayağının tozuyla Kastamonu'da bir ziyaret gerçekleştirmek ister.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:49180

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:37468

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:54252

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:42036

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign