İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
MİLLİ MÜCADELEDE İNEBOLU'DAN BİR ANITarih 10 Aralık 2022, 23:45 Editör: Editör

MİLLİ MÜCADELEDE İNEBOLU'DAN BİR ANI

Kamil Tunoğlu kardeşimiz telefon edip, Kuvayi Milliye yıllarını ait bir anı yazıp yazamıyacağımı sordu. Kendisinden bunu talep eden  Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesinden Prof.Dr.Lale Olcay. Kamil Tunoğlu benimde bu konuda  katkı verebileceğimi söylemiş ve benide aradılar. Amaçları o yıllara ait gün yüzüne çıkmamış anıları toplayıp kurdukları kadın derneği aracılığıyla bir kitap haline getirmekmiş. Bende memnuniyetle deyip yazdım, gönderdim. Yazım şöyle:

Anıyı canlı yaşayıp  anlatan kişi Recep Ağa; ondan dinleyen kişi oğlu Ali Seymen (oğlu)  (şu anda 85). Babası da 1320 (1904) doğumlu. Ali Seymen’in bana anlattıkları:

9 Haziran 1921 günü, Yunanlılar, o sırada külliyetli miktarda cephane ve  400 civarında askerin Anadolu’ya geçmek üzere İnebolu’ya çıktığını öğrenince, İnebolu’ya silahları teslim almaya geliyorlar.

9 Haziran Ramazan Bayramı’nın ikinci günü, sabah saat 11.00 sıralarında İnebolu önlerindeler ve. son zamanlarda gelen külliyetli miktardaki cephaneyi  ve 400 askeri teslim etmemizi istiyorlar..  Bu arada 2 saatlik zaman zarfında yaşananlardan  bana anlatılan ve size aktaracağım anı gerçekleşiyor.

İnebolu mevki komutanı Nidai Bey, İnebolu’nun bombalanacağını ve savunma yapılması gerekeceğini biliyor ve öncesinden tertibat almış zaten.. Kel seymen tepesine elimizdeki tek sahra topunu yerleştiriyor ve harp hilesi olarak birçok yere top görüntüsü vermek için soba borusu yerleştiriyorlar... Derhal tellal bekçi salınıyor mahallelere.. Tellal, elinde tokmak, davula vurarak sokaklarda dolaşıyor:  ‘’Ey ahali, Yunanlılar İnebolu’yu bombardıman etmek üzereler. Top atacaklarmış. Herkes, evini terk etsin; denizden cephanenin  topun tüfeğin ateş menzilinden dışarıya çıksın, Avara’da oturanlar (Yerne dediğimiz Avara arkasında bir köyümüz var), oraya doğru; şehir içindekiler İkiçay’a, hastane üstü mevkiinde olanlar da Geriş tepesi’nin arka tarafına doğru evlerini terk etsinler, kimse ocaklarda ateş bırakmasın, herkesin canı ve malı emniyete alınmıştır, hastalar, gebeler, sakatlar araba ile iki çaya taşınacaklardır. herkes kendini korusun şeklinde bir ilan yapıyor.

İlandan sonra  Seymen aileside evlerinin camından dışarıya doğru soba borusu uzatıp top görüntüsü veriyor. Recep Ağa  evin erkeği 17 yaşında. Babası Mehmet Ağa 93 harbine gitmiş 7 sene sonra gelmiş ve 20 gün sonra hastalıktan ölmüş.Gitmeden önce varlıklı bir tücccar ve dükkanı var. İçindekileri satmış kendisine at, silah ve mermi satın almış. Ev halkını allaha emanet edip gitmiş bir insan. Hanımı geçmişte yaşadığı zor günlerden üzüntülerden hasta ve yatalak. Avara’da oturuyorlar. Yatalak olduğu için de yürümesi zor, evde de bırakmak  istemi-yorlar. Recep, küfenin içersine koyuyor Ayşe nineyi ve sırtlıyor. 

Kümesteki tavukları ayakları ve kanatlarını çulla bağlayıp bir başka  küfeye dolduruyorlar. Kardeşide tavuk küfesini sırtlıyor. Ev halkı hep beraber bir araya toplanıyor. Damda  inekleri de var. İnekleri iplerinden tutup doğru, bir an evvel  Yerne dediğimiz köye, (İnebolu’nun denizi görmeyen,  İslam tepesi’nin arkasında, ateş menzilinin dışında bir yerleşim) doğru hareket ediyorlar. Yunanlıların istedikleri yapılmayınca 2 saat sonra  İnebolu’yu bombalıyorlar ve 100 civarında mermi düşüyor.

Bombardıman bitip Yunanlılar gittikten sonra, ertesi günü, dönüyorlar. Evlerine girdiklerinde gördükleri manzara şu: Atılan 100 mermiden biri de onların camından içeri girmiş. Camdan dışarıya uzattıkları soba borusu dikkate alınıp bir mermi de Seymenoğullarının evine atılmış. İnebolu  evlerinde ‘ocaklı oda’ denilen odalar vardır. Ocaklı odada hem ısınılır, hem yemek yapılır. Ocaklı odanın tam bacasının orta yerine, camdan geçen mermi saplanmış,  patlamamış ve bu şekilde bunların evleri de hasar görmemiş. Aile de bu işi hedef alındıkları halde zararsız atlatmışlar. Bana bu anıyı Ali Seymenoğlu, hemen hemen 20-25 sene önce anlatmıştı. Seymenoğullarının ölenlerine rahmet,.hasta olanlarına şifa ,sağ olanlarına da hayırlı ömürler dilerim.  |  Bu haber 1932 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM?

KEMER KÖPRÜ YAPMAK İÇİN MİMAR SİNAN'I MEZARDAN MI KALDIRALIM? Sözümüz geçmedi...

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ

GENÇ ORMANCILARA EĞİTİM VERİLDİ Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğünce, son dönemde orman teşkilatına katılan işçi personelin eğitilmesi amacıyla düzen...

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ

İNEBOLU'NUN KORKULU RÜYASI; TERMİNAL KÖPRÜSÜ 5 Haziran 2023 tarihi, diğer sel felaketlerinin tarihiyle birlikte kayıtlarda yerini aldı.

KATİL ARILARLA MÜCADELE BAŞLADI

KATİL ARILARLA  MÜCADELE BAŞLADI İnebolu Orman İşletme Müdürlüğü, ilçemizde kestane rekoltesini düşüren gal arısıyla mücadele amacıyla laboratuvarda...

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR

İNEBOLU KADINLARI BAŞARIR 15 Kasım 2019 tarihli köşe yazımı " İSTİKLÂL YOLU KADINLAR KOOPERATİFİ" başlığıyla kaleme almış ve yetkililere ses...

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ

İNEBOLU'NUN YÖRESEL LEZZETLERİ Her yörenin kendine has, yeme­­ içme alışkanlığı geçmişten geleceğe uzanan yemek kültürü vardır. Bu geleneğim...

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU

İNEBOLU'DA ARKEOLOJİK TOPLU MEZAR BULUNDU İlimizde 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Rıfat İlgaz Kültür Merkezi'nde konferans düzenlend...

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU

SAHİLİN VERGİ ŞAMPİYONU BU YIL DA SÜŞEM OLDU Kastamonu sahil ilçelerin kurumlar vergisi şampiyonu bu yıl da değişmedi.

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR

KARADENİZ'İN GELECEĞİ MEÇHULE GİDİYOR İnebolu'da yaşayan herkes Karadeniz'e aşıktır...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:123728

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:109508

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:128092

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:114676

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign