İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
ÇOCUKLUĞUMUN SOKAĞITarih 09 Haziran 2021, 17:42 Editör: Editör

ÇOCUKLUĞUMUN SOKAĞI

İşyerimden çıktım, o anda yapmak zorunda olduğum işe odaklanmış halde deniz tarafına doğru yürüyordum. Çok fazla uzaklaşmamıştım ki, eski komşularımız Nuran teyze ve kızı Berrin abla ile karşılaştım. Ayak üstü kısa bir hâl-hatır sorma faslının ardından sohbet köşe yazılarıma geldi. Zevkle okuduklarını ifade ederken çocukluğumun geçtiği sokağı yazmam konusunda fikir beyan ettiler.

Hiç kırarmıyım, aklıma düştü bir kere, anılar film şeridi gibi geçti gözümün önünden bir anda...

1976 yılının Kasım ayında taşındığımız ve 1984 yılının ilk aylarına kadar yaklaşık 8 sene ikamet ettiğimiz, çocukluğumun geçtiği sokağın güzelliklerini yazmalıydım elbette. 

Çarşı merkezinden Değirmen sokağına doğru giden tatlı rampayı bitirip Müftü yokuşu denilen dik merdivenlerin ters istikametinde kısa bir yokuş vardır aşağıya doğru, Rıza ustalar konağına iner...

İşte o sokakta geçti çocukluğum.

İlkokul 3.sınıf öğrencisiydim. Yavaş yavaş tanıyordum mahalle komşularımızı. Birbirinden değerli, güzel insanlardı her biri.

Yokuşun başında soldaki aşı boyalı ahşap evde Sabri Cebecioğlu ve eşi Nezihe teyze otururdu. Hani Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 25 Ağustos 1925 tarihinde İnebolu'yu ziyaret ettiğinde fotoğraflarını çeken Sabri Cebecioğlu. Evin bir katında da oğlu Ergün Cebecioğlu ve eşi Güler teyze otururdu. Evin alt tarafında bakımı Sabri Cebecioğlu tarafından yapılan güzel bir bahçe ile üstü kapalı bir araçlık araba garajı vardı. Okuldan çıkınca soluğu bu araba garajının önünde alır, tahtadan yapılmış garaj kapısının iki tarafına kale yapmak için taş koyar ve arkadaşlarla futbol oynardık. Çocukluğumuzu yaşadığımız en önemli yerdi bizim için o garajın önündeki düz alan.

Fırıncı Rıza ustaların evi de hemen top oynadığımız yerin yanındaydı. O evin çocukları Haluk ve Hakan Dilek kardeşler gelir ekseriyetle onlarla oynardık. Anneleri Nuran teyze, Babaları Ruhi Dilek, Dedeleri İhsan amca ve eşi, halası Nuran Ulugün ve kızı Berrin abla o konakta yaşarlardı. En zor mesleklerden biri olan fırıncılık işiyle iştigal edilir, Rahmetli İhsan amca işin başında dururdu. Rıza ustaların fırını İnebolu'nun en meşhur fırınıydı. Yine O evin oğlu Salih Dilek ve eşi Sacide hanım  Garanti bankasında memurluk yapar, Salih Dilek banka mesaisi dışında fırında yardım ederdi. Rıza ustaların konağının alt tarafindaki bahçeye Salih Dilek güzel bir ev yaptırıyordu o dönemde.

Yine Satı Mehmet Baş'ın 4-5 katlı bina inşaatı devam ediyor, biz çocuklar için farklı bir oyun alanı vazifesi görüyordu.

Yokuşun başında sağdaki ev Fikriye teyzenindi. Üst katında ise Ortaokulda matematik öğretmenimiz Raşit Yılmaz ve ailesi Fikriye teyzenin kiracısıydı.

Yokuşun bitiminde ise 4 katlı apartman vardı. 1. katında Ziraat bankasında memurluk yapan Raşit Gökdemir eşi Emel teyze, kızı Canan abla ve birlikte top oynadığım arkadaşım Taner'den oluşan aile ikamet ederdi. İkinci katta Özer Ormanlı ve ailesi, üçüncü katta Salih Dilek ve ailesi, dördüncü katta ise ortaokul müdürümüz Mahmut Nedim Arıkan ve ailesi otururdu.

Her biri birbirinden değerli komşularımızla uyum içinde geçen o günler gerçekten farklıydı. Yardımlaşma, dayanışma ve komşuluk ilişkilerinin çok iyi olduğu bir dönemdi o günler.

Kışın kar yağdığında bizim sokağın yokuşu kayak pisti gibiydi. Kızağı olanlar kızakla, olmayanlar ise poşetle kayarlardı.
Kar yağmasını dört gözle  beklerdik.

Gerçekten çocukluğumu geçirdiğim sokak ve o sokakta yaşayan güzel insanlar sadece anılarda kaldı. Aramızdan ayrılıp Rahmeti Rahman'a kavuşan büyüklerimize Allah rahmetiyle muamele etsin İnşallah. Hayatta olanlara da sağlıklı uzun ömürler diler saygılar sunarım.  


  |  Bu haber 1628 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN

İZZET KÖSEM'İN ARDINDAN 2-3 yıldır işyerime sık gelişiyle oluştu dostluğumuz.

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ

MEHMET ERCANKAL'A TEŞEKKÜR PLAKETİ İnebolu Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Sıtkı Ercankal, yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü taksicilik mesleğinde dür...

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU?

İNEBOLU OLMASAYDI, SAKARYA ZAFERİ OLUR MUYDU? Bugün dersimiz tarih...

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI

İNEBOLU BELEDİYESİ'NDEN DOĞALGAZ KARARI İnebolu Belediye Meclisi, ilçemize doğalgaz arzının sağlanması için Kargaz firmasının taleplerinin karşılanmasına o...

ALLAH RIZASI İÇİN

ALLAH RIZASI İÇİN Sadece benim dikkatimi çektiğini sanmıyorum !

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU

TEŞEKKÜRLER YUSUF KURTOĞLU Caddemizde sessiz sedasız bir işyeri kapandı geçtiğimiz günlerde...

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM!

UNUTMAYALIM, DERS ÇIKARALIM! Geçen haftaki yazımızda “Sel İnebolu’yu teyet geçti” dedik.

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ...

SEL İNEBOLU'YU TEĞET GEÇTİ... 11 Ağustos 2021 Çarşamba...

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU

Renklerle Dans; BEYHAN TUNOĞLU Dün bir açılış gerçekleşti.

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:119062

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:106354

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:124040

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:111202

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign