İnebolu Gündem Gazetesi
İNEBOLU KASTAMONU İLÇELER
RAMAZAN'A GİRERKENTarih 25 Nisan 2020, 18:30 Editör: Editör

RAMAZAN'A GİRERKEN

Ramazana kavuşmanın neşesini sevincini heyecanını yaşarken aynı zamanda salgın hastalık nedeniyle almamız gereken tedbirlerden dolayı Cumalarımızı, Teravihlerimizi  Camilerde cemaatle kılamamanın; iftar çadırlarında topluca iftar sevinci yaşamamanın hüznünü de yaşıyoruz. Yüce dinimiz İslam’ın olmazsa olmazı olan beş temel ilkesi vardır. 1)Can Emniyeti 2)Nesil Emniyeti3) Mal Emniyeti 4)Din(inanç) Emniyeti 5)Akıl Emniyeti bunlardan biride canın korunmasıdır. Cana zarar gelme ihtimali olduğu için tehlike ortadan kalkana kadar bu ramazan ayında camilerde Cumalarımızı Teravihlerimizi maalesef kılamayacağız. Ancak ailemizle birlikte bu  ramazanı evlerimizde Hatimler okuyarak, Diyanet tv de günde üç defa okunacak mukabeleleri takip ederek, Kur'an okumayı öğrenmek isteyenlere yönelik başlayacak olan  "Kur'an Öğreniyorum" programını izleyerek, namazlarımızı evde cemaat yaparak kılarak, kitap okuyarak, Rabbimizi bolca zikrederek, , tevbe ve istiğfar ederek; en önemlisi bu hastalığın bir an önce bitmesi için rabbimize dua ederek geçirelim.  Dünyanı savaştığı bu hastalığa karşı avantajlıyız; çünkü Allah’a, ahirete, kadere, kazaya imanımız var elhamdulillah. Bununla birlikte; tedbirli olmayı emreden dinimiz var. Kader gayrete aşıktır; tevekkülde tedbire aşıktır.  Biz sevgimizi tokalaşarak, kucaklaşarak gösteren milletiz; ancak bir müddet bizim ve sevdiklerimizin sağlığı için buna ara vererek hastalık geçinceye kadar sosyal mesafeyi ayarlayarak gönül selamıyla sevgimizi izhar edeceğiz.

  Ramazan ayı oruç ayıdır. Efendimiz bir  hadis-i şerifinde, “Oruç tutunsıhhat bulun!” buyurmuştur. Aralıklı uzun süreli aç kalmanın, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hücreleri yenilediğini bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunun yanında Kronik rahatsızlığı bulunanlar, oruç tuttuğu takdirde hastalığı artacak veya iyileşmesi gecikecekse, oruç tutmama konusunda mazeretleri var. Hamile veya bebeğini emziren kadınlar da oruçlarını daha sonra tutmak üzere kazaya bırakabilirler. Ramazan ayına mahsus ibadetlerden biride teravih namazıdır. Teravih namazı 20 rekattır ve sünnet bir namazdır. Mümkünse aile efradı ile birlikte saf düzenine uyarak evimizde cemaat olarak kılalım. Teravih namazı kesinlikle yatsı namazından sonra kılınmalı. Yatsının farzından önce kılınmaz. Teravih namazı kılarken her selamdan sonra selatı ümmiyye okumayı ihmal etmeyelim. Her tahiyyatta salli barik dualarını muhakkak okuyalım. İki Rekatta bir selam verilebileceği gibi   Dört rekatta bir selam verebilir. Ancak dört rekat kılan  kişi ikindi namazının sünneti gibi kılar.

Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Özellikle bu zor zamanda muhtaçlara yardım edelim. Yetimleri özsüzleri sevindirelim. Çevremizde muhtaç olanlara ramazan kolisi yapıp evlerine bırakalım. Coronavirüs salgını sebebiyle çalışamayan ya da mağdur olan vatandaşlarımıza bir nebze olsun destek olabilmek ve bu küresel sıkıntıya karşı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yanında yer almak için Türkiye  Diyanet Vakfımıza  ramazan ayı boyunca zekat, fitre, fidye, sadaka, gıda paketi, bayramlık kıyafet gibi bağışlarını 'www.tdv.org ve bagis.tdv.org' adreslerinden online olarak yapabiliriz. Bunun yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimiz, TDV şubelerimiz aracılığıyla doğrudan bağış yapabilirler. Vefa destek grubunda gönüllü yer alan hocalarımız bu zor günlerde İnebolumuzun   en ücra köylerinde dahi  vatandaşımızın ihtiyaçlarını karşılıyorlar. 30 Mart itibariyle 884 vatandaşımızın talepleri yerine getirilmiştir.

Dünyanın uğraştığı bu salgın hastalıktan ülkemizi en az zararla atlatmak için devletimizin aldığı önlemlere uyalım. Her şeyden önce tedbirimizi alacağız. Musibetler karşısında iki kelime vardır. Bir sabır diğeri şükür. Bu iki kelimeyi musibetler karşısında insan kullanmaya başlarsa musibeti kazanıma dönüştürebilir. Bu süreci güçlü ve huzurlu bir şekilde atlatır. Ümidimizi kaybetmeden tedbiri elden bırakmadan inşallah bu salgını atlatacağız. Tekrar camilerimizde cumalarımızı kalıp musafaha edip sarılacağız. Ümidimiz ve inancımız o dur ki Ülkemiz bu felaketten en güçlü çıkacak ve mağdurların, mazlumların ümidi olmaya devam edecektir.

Evveli Rahmet Ortası Mağfiret sonu da cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayının ümmeti Muhammed için ve tüm İnebolulu Kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Salgın hastalıklardan kurtulup sağlık ve sıhhat içinde bayrama kavuşmayı niyaz ediyorum. Kur’anı Kerimden bir dua ile sözümü bitiriyorum.

"Ey Rabbimiz! Bize katından bir rahmet ver ve içinde bulunduğumuz şu durumda bize kurtuluş ve doğruluğa ulaşmayı kolaylaştır" (Kehf/10)

Allah’ım! Eğer başımıza gelen bu musibet, “İnsanlar, sadece, ‘İnandık’ demekle hiç imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler” (Ankebut, 2) ayetinden bildirdiğin ve peygamberler de dâhil geçmiş Müslümanları sınadığın imtihanlarından bir imtihan ise bu imtihanı bize kolaylaştır, tez zamanda milletimizin ve ümmetimizin üzerinden bu musibeti kaldır Allah’ım! Kâbe’mizi tavafsız, camilerimizi cemaatsiz, Cuma’mızı sahipsiz bırakma, bizi bağışla, bize merhamet et Allah’ım!  |  Bu haber 15386 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

İNEBOLU  KATEGORİSİNDEN HABERLER

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN

BAŞKENT ANKARA'YA EN YAKIN LİMAN Önceki hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ilimize gelmişti. Birçok ulaştırma yatırımını inceleye...

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU

ÖĞRETMENİM MEHMET KALYONCU Her 24 Kasım geldiğinde, üzerimizde hatırı sayılır emekleri olan elleri öpülesi öğretmenlerimiz aklımıza gelir.

"KAPASİTEMİZİ DOLDURMA AŞAMASINA GELDİK"

Vali Avni Çakır, Kastamonu'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının yükseldiğini belirterek, "Hastan...

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU

AYAĞIMIZIN DİBİNDEKİ GÜZELLİK ERSİZLERDERE KANYONU İnebolu'dan çıkıpta Kastamonu'ya doğru yol alırken muhteşem Ersizler kayalıkları hepimizin dikkatini çekmiş...

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI

KORONAVİRÜSLE MÜCADELENİN SAHADAKİ KAHRAMANLARI İnebolu Toplum Sağlığı Merkezi'nde (TSM) oluşturulan 4 filyasyon ekibi, koronavirüsle mücadele kapsamında hafta...

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR?

İNEBOLU DEPREM İÇİN NE YAPIYOR? Öncelikle geçtiğimiz hafta Ege denizinde meydana gelen ve özellikle İzmir'de yıkıma yol açan depremde hayatını ...

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR

MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLARIN SİMGESİ OLAN KASTAMONU’YA “KADIN ÜNİVERSİTESİ” YAKIŞIR Hepimizin de hatırlayacağı üzere geçtiğimiz yıl Japonya’da G-20 zirvesi düzenlenmişti.

AHMET RÜZGAR'DAN BETON SANTRALİ YATIRIMI

AHMET RÜZGAR'DAN BETON SANTRALİ YATIRIMI İnebolu Belediyesi'nin ilçemizin ihtiyacı olan beton santrali kurulması için Musa Mahallesi Kurtköy mevkiindeki...

İNEBOLU VE CUMHURİYET

İNEBOLU VE CUMHURİYET Dün işyerimde günlük koşuşturmaca ve rutin işlerle meşgul olduğum esnada televizyondan gelen "İnebolu" sesine kulak...

Basın İlan Kurumu


ANKET

Siteyi Nasıl Buldunuz?
Tüm Anketler

Tüm videolar

  HIRSIZLIK ANI KAMERAYA TAKILDI
 

HIRSIZLIK ANI KAMERA

İzlenme:85228

   
  Mustafa Gökhan Gülşen ile röportaj
 

Mustafa Gökhan Gülşe

İzlenme:73500

   
  İnebolu Pazarı
 

İnebolu Pazarı

İzlenme:90524

   
  İnebolu Tanıtım
 

İnebolu Tanıtım

İzlenme:78086

   

HAVA DURUMU

Yazar Girişi| Mail | Reklam ver

inebolugündem İnebolu Gündem Gazetesi
Tüm hakları saklıdır. Yayınlanan içerikler izinsiz kullanılamaz.
- Altyapı: MyDesign